Начало » Любопитно » Бирените бани имат много лечебни свойства

Бирените бани имат много лечебни свойства

бирени бани лечебни свойства

Благотворният ефект върху тялото на продуктите, използвани при производството на бира, е известен от векове. От тях кожата се прочиства и сияе, косата блести и омеква, ноктите укрепват.

Именно тези качества на суровините от пивоварството са подтикнали предприемчиви белгийци да открият два бирени спа центъра в сърцето на Брюксел, съобщи Ройтерс. Такива вече има в Чехия и Германия, но ще са първите в Белгия, въпреки че тя е кръстник на балнеолечението, наречено на нейния град Спа.

“Хмелът, ечемикът и бирената мая, използвани за направата на пиво, имат отличен ефект върху тялото. Активните ечемичени ензими и маята стягат и освежават кожния тургор, правят косата копринена, а хмелът е пълен с антиоксиданти и прочиства порите”, разказва Барт де Брабантер. Той се надява спа салонът му “Хмел и ечемик” да заработи през юни, веднага след като Брюксел разхлаби ограниченията на карантината.

Бенедикт Бийбък и приятелката му Ана също вървят по този път – спа центърът им Good Beer Spa ще заработи скоро. “Бирата и особено хмелът са пълни с хранителни вещества и витамини. Преди повече от 2000 години египтяните и римляните са ги използвали в козметиката си, оценили са техните релаксиращи и ароматни свойства. Бирената балнеология има дълга история и на Балканите, а сега трупа нова слава”, казва той.

Собствениците и на двата центъра са били в Прага и са проучили чешкия опит. Принципът им е подобен – пълнят дървени вани тип джакузи с ечемик, хмел, малц от покълнало зърно и ги поливат със светла белгийска бира.

Температурата от 38 градуса има отличен отпускащ ефект, както и тонизираща миризма, която се носи наоколо. Клиентите се киснат в тази благодатна смес 45 минути и същевременно се черпят с ледено наливно пиво на корем. Хмела те могат да използват като пилинг.

“Чувала съм, че това наистина възражда кожата – кой знае, може да се подмладя с 10 години”, споделя през Ройтерс българката Александра Тарчини, уебдизайнер, която живее в Брюксел и се кани да посети въпросните спа.

Особено здравословно – и външно, и вътрешно, върху тялото действа бирената мая. Тя се произвежда от дрожди (гъби), добивани от естествената ферментация на малц, хмел и вода, и е богата на протеини, витамини и минерали.

Маята от векове се използва за лечение на проблемна кожа, загуба на коса, чупливи нокти. 100 г бирена мая съдържат 8 г протеин и витамини от група B, укрепващи косъма и ноктите. Съдържа аминокиселини, фибри и минерали като желязо, цинк, магнезий, калций, хром. Подпомага синтеза на храносмилателните ензими и хормоните, отговорни за здравето на имунната, сърдечносъдовата система и кръвообращението. Витамините B1, В5 и B6 имат позитивно влияние върху работата на мозъчните клетки и невроните.

Приемана на хапчета, маята има прочистващо кръвта и противовъзпалително действие. Известна е с това, че унищожава бактериите, които причиняват екземи, петна, обриви, акне. Затова се препоръчва на тийнеджъри, страдащи от младежки пъпки.

От нея може да се приготви прясна домашна козметика. Кремове и маски за лице веднъж седмично почистват кожата и подпомагат заздравяването на кожни проблеми, насищат с кислород клетките. С бирени дрожди в комбинация с мед, зехтин, лимон и др. бързо, лесно и евтино може да се приготви маска за лице, балсам за коса и да се подхранят ноктите.

“Бирата е много полезна за кожата именно заради маята”, уверява Хедвиг Бауер, собственичка на бирено спа в Австрия. Но удоволствието да се топиш в бирена вана за двама си има цена – в Чехия тя започва от 45 евро за баня, а в Белгия ще тръгва от 115 евро.

Привлечени от приятния аромат, който се носи от Good Beer Spa, съседи вече любопитстват за услугите, които биреният балнеоцентър предлага. Бенедикт Бийбък покани група от тях да изпробва безплатно процедурите.

Помолена от Ройтерс за коментар, белгийската дерматоложка Вера Рожиерс подчерта ползите от активните субстанции в естествените продукти, използвани в пивоварството. Но предупреди, че киснене 45 минути може да разруши защитните функции на кожата. Според нея силната концентрация на бирената смес би увредила епидермиса, а твърде слабата просто не действа.