Мушичките sciaridae, т.нар. черни мушици, са насекоми от род Диптер. Те са особено малки мушички по растенията, включително цветя, домати и други насаждения, които се хранят от долните им части, кореновите им системи или почвените субстрати. Особено податливи на черни мушици по доматите и цветята са органичните почвени субстрати, тъй като възрастните се хранят с разлагащата се органична материя.
Обикновено най-големи вреди се нанасят от ларвите на насекомите. При нападане на растенията от мушици по цветята и т.н., подобно на всеки друг вид насекомо, мъжките и женските се размножават, като женската снася 50-200 яйца наведнъж, а те се излюпват в ларви след 48-72 часа. Това означава, че само след няколко дни забелязаните малки мушички по цветята могат да достигнат огромен брой.
Вреди от черни мушички по цветята, доматите и други растения
Основната вреда върху растенията, причинени от този тип насекомо, са поради ларвите. Когато се излюпят, те дъвчат кореновата система на растението, за да се хранят. По този начин увреждат корените и не позволяват на растението да се снабдява с нужните си хранителни вещества. Това, пряко, води до забавен растеж на културите. Плюс, в наранените места могат да проникнат гъбични микроогранизми и да причинят инфекции.
Освен това, и ларвите, и възрастните черни мушички по доматите и цветята водят повишен риск от възникване на заболявания на растението. Това могат да са, включително, и вирусни или дори гъбични инфекции.
Предпазване от черни мушички
Основният метод за предпазване на черни мушички по растенията е чрез поддържане на умерено влажна почва. Този тип насекоми виреят най-добре във висока влажност, висока температура и слабо осветление. Ако редовно оставяте почвата твърде влажна, това може да е предпоставка за появата им. Най-добре е най-горният почвен слой да е сух, за да се предотврати развитието на този тип насекоми. Освен това, към почвения субстрат може да се добави вермикулит, който е отлично решение при борба с черни мушички по всякакви растения.
Борба с мушици
За да се отървем от възрастните, можем да използваме традиционните жълти ленти за насекоми, които са с лепливо инсектицидно действие и ще ги уловят, точно както улавят обикновената домашна муха. Допълнително, можем да си набавим разредено с вода ниймово брашно и да навлажним растенията с него.
Ниймовото брашно действа и като профилактично средство срещу ларви, когато се добави в почвения слой.
Допълнително, като домашен инсектицид може да се използва оцет, разреден в сапун за инсектициди, лимони с карамфил или инсектицид от мента или дори канела.
Биологичен контрол
При консултация със специалист по грижа за растенията (агроном) може да научите, че има и опции за биологичен контрол на черни мушици. Те се извършват с акари, бръмбари или нематоди, но изискват специализирани познания и условия. Ако смятате, че такъв подход ще е добър за вашата градина, от особено значение е да се консултирате със специалист, тъй като самоволната употреба на какви да е биологични контролни хищници може да доведе до повече вреда, отколкото полза. Оптималният вариант е да започнете с някой от посочените по-горе методи – профилактика, вермикулит, ниймово брашно, домашни инсектициди. Ако те не проработят, консултацията със специалист по аргокултури може да предостави допълнителни насоки.